حسابداری صنعتی چیست؟

در این متن قصد داریم توضیحاتی درباره ی حسابداری صنعتی یا حسابداری هزینه های تمام شده ی محصولات و خدمات به شما کاربران عزیز و محترم بدهیم.

حسابداری صنعتی و یا حسابداری هزینه های تمام شده ی محصولات و تولیدات، یکی از شاخه های رشته ی حسابداری و مدیریت حسابداری می باشد که بیشتر مربوط به کارخانجات و شرکت های تولیدی و صنعتی می باشد و کار آن گردآوری اطلاعات و اسناد مربوط به محاسبه ی هزینه های تمام شده کالا ها و محصولات تولیدی و خدماتی که ارائه می شود، می باشد و همچنین تنظیم و محاسبه ی بودجه و تعیین هزینه های حقیقی عملیات ها و مراحل تولید و تجزیه و تحلیل میزان انحراف و تعیین سود و زیان ماهیانه یا سالیانه از کار های حسابداری صنعتی می باشد که با تجزیه و تحلیل این اطلاعات و گزارشات و بررسی راه های تولید به همراه سود بیشتر، روش های کم کردن هزینه های تمام شده محصولات و تولیدات را بیان می‌کند که در نهایت موجب کم شدن هزینه ها و بالا رفتن سود می شود.

حسابداری صنعتی

پس در این صورت، حسابداری صنعتی یا حسابداری هزینه های تمام شده، مدیران کارخانه ها و شرکت های تولیدی را در برنامه ریزی بهتر برای آینده و نظارت و بررسی و تحلیل نتیجه های فعالیت های انجام شده کمک می کند و در نهایت، مدیر عامل کارخانه یا شرکت تولیدی، هزینه ی تمام شده محصولات و تولیدات را محاسبه کرده و کنترل و نظارت خویش را روی هزینه ‌های تولید مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید و حتی درآمد ها اعمال می‌کند.

چرا استفاده از حسابداری صنعتی؟؟

در موسسه ها و شرکت های تولیدی و کارخانه ها به دلیل نوع کار و نیز طریقه ی فروش کالاها، مدیر شرکت یا موسسه نیاز دقیق و شدید به اطلاعاتی درباره ی هزینه های تمام شده محصولات تولید شده دارد. چرا که در این شرکت ها درآمد نهایی ناشی از ترکیب مواد و تولید محصول و فروش آن به بازار مصرف می باشد.

به این دلیل است که مدیران شرکت های تولیدی و خدماتی در تلاش هستند تا اطلاعات دقیق مربوط به هزینه های تمام شده ی تولیدات خود بدست آورند و با استفاده از روش های گوناگون هزینه ی نهایی تولید را کاهش و به سود بیشتری برسند. حسابداران با استفاده از روشهای مختلف اقدام به عملی کردن این هدف می کنند.

حسابداران با استفاده از نرم افزار های حسابداری به ویژه نرم افزار های حسابداری شرکت فرامحاسب می توانند بسیاری از کار های یاد شده در متن را با بالاترین دقت و در کمترین زمان انجام دهند

برای تهیه ی نرم افزار های فرا محاسب به این لینک مراجعه کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *